Allah c.c Bizleri Neden İnatçı Yaratıyor ?

By | 25 Mayıs 2015

Allah c.c Bizleri Neden İnatçı Yaratıyor ?

1.dersimizin iki tane konusu var.birinci konusu;cenab-ı hak bize bi çok özellik vermiş duygular vermiş karakteristik özellikler vermiş bunları hangi yönde kullanıcaz yani bunlar tamamen ; mesela inat duygusu kötü bi duygu mu ,napılabilir bunu ele alıcaz bizde ki kabiliyetleri inşallah böyle yönüne yerleştircez ve hayıra hizmet edicek..

Devamında da nasihat edenlerin bu asırda nasihatlarının tesirsiz kaldığının üstad sebebini söyleyecek. Demi yani bakıyosrsun baban annen o okadar çok sana nasihat ediyor ki günde belki 30 kere nasihat nasihat nasihat ama bakıyorsun bunların birçoğu tesir etmiyo neden tesir etmiyo yani babalar bakıcak dersi dinlerken dicek ki ” ya benim nasihatım niye tesir etmiyomuş bi öğreneyim” dicek.Çocuklar dicek ”babamın nasihatı neden tesir etmiyo.” onun sebebini öğrencek çok kıymeti bi ders..
bismillahirrahmanirrahim..
İnsanın fıtratındaki şiddetli merak ve hararetli muhabbet ve dehşetli hırs ve inatlı talep dört tane özellik saydı ve hâkezâ şedit hissiyatlar (duygular) umur-u uhreviyeyi (ahireti) kazanmak için verilmiştir.Sende ki bu inat duygusu ahireti kazanmak için hırs ahireti kazanmak için endişe-i istikbal(gelecek endişesi) hep bunları ahireti kazanmak için cenab-ı hak bize vermiş..Ama doğru yerde kullanırsın yalnış yerde kullanırsın..O hissiyatı şiddetli bir surette fâni umur-u dünyeviyeye(dünyevi işlere) tevcih etmek(yönlendirmek), fâni ve kırılacak şişelere bâki elmas fiyatlarını vermek demektir.Şöyle düşün; kırılacak burda bir şişe var normal bildiğin cam şişe..Buna getirip bir milyon dolar verirmisin? vermezsin yani o paraya değmez..İşte bizdeki bu kabiliyetleri çok kıymetli kabiliyetler bunlar he. Hırs inat gelecek endişesi bunları dünyevi şeylere dünyayı kazanmak için kullanırsak sadece aynen cam şişeye bir milyon dolar vermek gibi.Sende ki bu kıymetli özellikler bu karakterler ahireti kazanmak için verilmiştir.Aşk, şiddetli bir muhabbettir.düşünün yani aşk kelimesinin içini dolu söylüyorum kendisini aşkı için paralayan insanları düşünün kalbinde o duyguyu çok yoğun hissedn insanları düşünün Üstadımız diyor ki ”çok şiddetli bir sevgidir” diyor Fâni sevgililere müteveccih olduğu vakit, ya o aşk kendi sahibini yani aşık olan kişiyi daimî bir azap ve acı bırakır. Veya ikinci şık o mecazî mahbup(sevdiği sevgilisi) , o şiddetli sevginin fiyatına değmediği için, bâki bir mahbubu arattırır; aşk-ı mecazî, aşk-ı hakikîye inkılâp eder. yani o yoğun sevgiyi düşünün o aşkı düşünün. Napıyo o seven kişi bakıyo ”ya bendeki bu yoğun sevgi yoğun aşk buna değmiyo ki neden?
E fani ölcek gitcek yaşlancak gözelliği gitcek e bende ölcem demekki bu kadar şiddetli bi duygu bu kadar geçici bir cam şişesine verilmez.Acaba sonsuz sevgili yokmu ki O’nu sevelim aşkım hiç bitmesin ne ben öleyim ne ben biteyim ne o bitsin dedittiriyor.
İnsanda arkadaşlar binlerce hissiyat duygular var bunun gibi yani aşk sadece bunlardan bak bitanesiydi.Herbirisinin aşk gibi iki tane mertebesi var;biri mecazi biri hakiki mesela gelecek endişesi hissi herkeste var.Nasıl var? işte düşünüyorsun işimden kovulursam nolur beş altı sene sonra nolcak işte emekliliğiim gelecek mi çocuğum okuldan mezun olabilcek mi? çocuklar gençler düşünüyo ya işte karne zamanı geliyo babamla napcam ne dicem de mi ?Bi ton şey düşünüyorsun gelecek endişesi herkeste var az yada çok..
Şiddetli bir surette yani aşırı bişekilde endişe ettiği vakit bakar ki, o endişe ettiği istikbale (geleceğe) yetişmek için elinde senet yok. garanti yok.Hem rızık cihetinde bir taahhüt(garanti) altında ve kısa olan bir istikbal, o şiddetli endişeye değmiyor. Ondan yüzünü çevirip, kabirden sonra hakikî ve uzun ve gafiller hakkında taahhüt altına alınmamış bir istikbale(geleceğe) teveccüh eder.işte bu histe böyle kullanılcak arkadaşlar napcaz ne hakkında endişe edicez? ahiret hakkında dimi? ya benim nolcaz geleceğim nolcak napcam ben cehennem var kabir hayatı var hazır mıyım hayatımda bir sürü günah var geçmişteki günahlarım acaba temizlendi mi?
nolcak bunun telaşında olmamız lazım endişe-i istikbal ya sana bişey desem veya sana diyim dur şimdi bu söylüceklerimi gerçekmiş gibi düşün önümüzdeki hafta babn işten kovuluyo ve işinden bi ton borcu kalmış evinize haciz gelcek kardeşim bunu gerçekmiş gibi düşün.Evin içinde ne varsa senin eşyalarında dahil elbiselerinde dahil evde dahil arabada dahil elinizde ki herşey çıkacak ve vücudunda geçen hafta hastaneye gitmişsin hepatit-B virüsü bulunmuş gidicisin yani bak adam kara kara düşünüyo.. niye? endişe-i istikbal hissi var.Bide bunun gerçek olduğunu düşün oo bir hafta boyunca bir saat uyuyamazsın nasıl insan buna dayanır ya dimi şimdi biz endişe etmicez mi geleceğimizden böyle bişey mi çıkıyo hayır yani bunu abartmıcaz çünkü bu tevekküle ters bi özellik.
Napıcaz cenab-ı hak bazısına çok verir bu endişe özelliğini ardkadaşlar bu endişe özelliği çok olan insan bunu ahirete yönelik kullanırsa varya çok samimi söylüyorum evliyo çünkü endişe naptırır insanı harekete geçirir.. Endişe ediyosun ya yarın nolcak ne olcak ne bitcek kabir cehennem günahlar günahlar hatırına geliyo nasıl temizlenebilirim hemen açıcaksın ellerini tövbe ediceksin kalkıcaksın namaza teheccüde kalkıcaksın bak endişe seni nerelere getiriyo?
şimdi sana soruyorum endişe gelecek endişesi kötü bi özellik mi kardeşim? Güzel bi özellik dimi kardeşim? hayırlı kullanılırsa güzel bi özellik..
Hem mala ve câha karşı şiddetli bir hırs gösterir. hırs ya bak söylenişi bile kötü gibi duruyor dimi ..hırs özelliğini dünyada değilde ahirette kullanırsak meyveleri ne olur
Hem mala ve câha karşı şiddetli bir hırs gösterir. Bakar ki, hırs ne demek biliyosun dimi kardeşim bir şeyi elde etmekuğrunda çok yoğun bir mücadele verip elde edemediğinde de kendini paralamak demek Bakar ki,(Geçici ) muvakkaten onun nezaretine verilmiş o fâni mal ve âfetli şöhret ve tehlikeli ve riyâya medar olan câh(makam), o şiddetli hırsa değmiyor.
düşün kardeşim ya çeşme de sahilde bir tane villan var şaton var içeride oturuyosun şömineni yaktın pufuduk koltuğunada oturdun orda keyif veriyosun etrafında ki eşyaların değeri on trilyon evin değerine paha biçemiyosun. düşün şöyle bi etrafına bak o zengin adam sensin. Bakıyosun çok hırs yapmışsın mücadele vermişsin kendini paralamışsın o kdar mal elde etmek için çok yoğun çalışmışsın geceleri uykusuz kalmışsın bakıyorsun etrafına bunların hepsi fani hepsi gitçek bende gitçem bakıyosun koltuğa bakıyosun LCD ekrana ya çok anlamsız gelmiyo mu arkadaşlar ben bunun için mi kendimi paraladım yani kırılacak bir şişeyi elde etmek için kendimi paraladım o şişe kırılıyo.Bir şişe için bir milyon dolar verilmez arkadaşlar.
Yani hırs özelliğini dunyaya kullanıyorsa bi insan yani bunu tabi aşırısından bahsediyorum bu tamamen bi enayilik arkadaşlar çünkü elinde durmmuyo ki hani alsan elinde dursa hiç ayrılmasa sonsuz olsa tamam eyvallah istediğin kadar çaba yap istediğin kadar hırs sarf et ama bir gün geliyo kırılıyo şimdiye kadar gelenlerin hepsi kırılmış gitmiş demekki sende öleceksin.Evet Başka duygularıda buna ekleyebiliriz -mesela korku duygusu hakkında ne düşünüyosun güzel mi sence
-güzel değil
-güzel değil?
-kullanışına bağlı
allah korkusu kardeşim nasıl yola getiriyo iki cehennem anlatıyosun sabaha kadar namaz kılıyo
şimdi cehennem konusu olmasa tamam cennette insanı bi derece amele sevk eder allah rızasıda sevk eder ama cehennem tehtidi kur’an-ı kerimde cehennem ile ilgili yerleri okuyun büyük ihtimalle okumakta zorlancaksınız arkadaşlar çok böyle şiddetli azaplar var şimdi bu korkuyu düşününce noluyo hemen yola geliyosun korku özelliği güzel bi özellik ama dünyevi şeylere gereksiz şeylere korkmaya gerek yok cenab-ı hak niye bu duyguyu hani kendimizi bi takım şeylere karşı koruyalım diye vermiş.
Şefkat hissi nasıl? Güzel bi özellik dimi ama sen kafirlere karşı yazık o insanlara diyosan cenab-ı hak’tan daha fazla şefkat ettiğini zannedip hataya düşüyosun.
bütün bu hissiyatların bi kullanılma yeri var bide kullanılmama yeri dünya ve ahiret mutluluğu buna bağlı arkadaşlar.
Şimdi inat özelliği; İnat görünüşte ne kötü görünen bi özellik inatçılık ne anlıyosun inatçı deyince?
ne geliyo aklına
-sen geliyosun abi
-seni andırıyo abi
evet bende inatçı bir karakter özelliği var inatçılıkta kötü bi özellik gibi duruyo ama arkadaşlar öyle değil
-öyle abi
mükemmel bi özellik arkadaşlar “Hem meselâ, şiddetli bir inatla, ehemmiyetsiz, zâil, fâni umurlara karşı hissiyatını sarf eder. Bakar ki, bir dakika inada değmeyen bir şeye bir sene inat ediyor öyle deme böyle bi kitlendim mi adam böyle inada yok ya artık istediğini yap yani istediğini getir önüne istediğini teklif et artık kitlendi yani o işi yapacak Hem zararlı, zehirli bir şeye inat namına sebat eder.Bakar ki bu kuvvetli his öyle şeyler için verilmemiş ne için verilmiş kardeşim? ahiret için verilmiş
Ben ilk namaza başladığımda tabi arkadaş ortamımız alayı lafso napcan ne etçen oturuyon sağda solda yani ben çıkıp işte namaz kılcam demek bile zor geliyo üşeniyosun.Bende bir türlü beş vakit namazı oturtamadım dört vakit üç vakit gidiyo gidiyo gidiyo bende ki bu inat özelliğini devreye girdi hayırda kullanmak üzere.
dedim ki ben beş vakit namazı her türlü KI-LA-CA-ĞIM!
Böyle bi inat verdi cenab-ı hak ama çok şiddetli bi inat kendime ceza felan veriyorum eğer bir vakit namaz kaçırırsam akşamında bir günlük kaza kılacağım diye böyle kendi kendime böyle söz veriyorum yemin ediyorum.Yani bir günlük kaza deyince hemen öyle kılınmıyo arkadaşlar
işte arkadaşlar bende böyle bi başladım tabi vakit namazlar kaçıyo akşam kılıyosun bi günlük kılıyosun kılıyosun sonra nefis o konuda hizaya gelmesini çok iyi biliyo işte bu inat özelliğini bu tür şeylerde kullanırsak varya..
bakın arkadaşlar aynaya bakınca kendinizi evliya olarak görmüceksin çünkü evliya olarak görürsen evliya değilsin demek ama inşallah bi evliya olucaksın bir nur talebesi olucaksın çok önemli birşey hayatınızda bişeyler düşünün şimdi yapamadığınız amelleri bi düşünün ve inat duygunuzu bunu çok ciddi bi şekilde kullanın kilitlenin yani şeytan artık seni o kadar inatçı görsün ki yok ya bu konuna bu haytta dönmez demeye kadar gitsin yani inat özelliğide böyle devamında okuyalım şöyle;
İşte şu üç misal gibi insanlar insana verilen manevi cihazatı eğer nefsin ve dünyanın hesabıyla kullansalar dünyada sonsuz kalacakmış gibi gafilane davransalar rezil ahlaka israfat ve abeziyete medar olur.
şimdi ikinci konu işte tahmin ederim ki nasihat edenlerin şu zamanda nasihatlarının tesirsiz kaldığının bir sebebi şudur ki;
nasihatler neden tesir etmiyo?Ahlaksız insanlara derler ki nasihat edenler, haset etme kıskanma hırs gösterme düşmanlık etme inat etme dünyayı sevme yani karakterini değiştir gibi zahiren onlarca malayuktan yani uygulanmaz zorlukta ki teklifte bulunurlar yani düşünsene çok inatçı bir adam artık karakterine yerleşmiş diyosun ki inat etme düşmanlık etme hırs gösterme adam zaten karakter olarak hısrlı peki ne diceksin bunların yüzlerini bu özelliklerinin yüzlerini hayırlı şeylere çeviriniz.Mecralarını değiştiriniz hem nasihat tesir eder hemde dair-i ihtiyarlarında uygulayabilcekleri bir emr-i teklif olur işte bizde buna dikkat etçez çok inatçı! ya kardeşim inat etmeden olur mu ya inat etçeksin ama neye inat ediceksin ya şu fani şeylere düşünün ya bi arabaya bi eve sağa sol dünyevi şeylere inat etmeye değer mi bitiyo kardeşim arabanın modeli eskiyo araban bitiyo sen bitiyosun ölüyosun.
E inat ediceksen eğer bağlancaksan kilitleneceksen bişeye ahiretede aynı şeylere kilitlen tarzında bütün bu özelliklerini arkadaşlar ahiret yönüne çevirelim

 

Anahtar: inatçı, inatçı olmaz, inatçı olmak günahmı, inat etmek, neden inatçıyız, allah neden inatçı yaratıyor, inat, inat etmek, inat günahmı, fatih yağcı sohbetleri, fatih yağcı videoları, sözler köşkü, dini sohbet, islami sohbet, risale-i nur sohbetleri,

One thought on “Allah c.c Bizleri Neden İnatçı Yaratıyor ?

  1. Aylin Çuhadar

    Sa Fatih abi, bana mail adresimden ulasabilirsen cok sevinirim. Allah razı olsun

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir