Misvak Nasıl Hazırlanır ve Kullanılır?

Home  >>  Genel  >>  Misvak Nasıl Hazırlanır ve Kullanılır?

Misvak Nasıl Hazırlanır ve Kullanılır?

13
Eki,2017
Avatar
0

Önceki makalemizde Misvak Nedir? konusu hakkısında bilgiler yazmıştık sizlere. Bu makalemizde Misvak Nasıl Hazırlanır ve Kullanılır? konusundan bahsediceğiz. Önceki makalemizde Misvak tarihi nedir ve tarihi hakkında bilgiler paylaşmıştım. Şimdi hazırlanışına ve kullanışına geçelim. Misvaği elimize alıp en baş kısmından belli miktar bıçakla ağzını açıyoruz resimde görüldüğü gibi;

misvak nasıl hazırlanır

Resimde gördüğünüz hale getirdiğiniz zaman kestiğiniz kısmı baş aşağı yatırıp suyun içine koymalısınız. Şimdi misvak kullanımına geçelim.

Misvakın taze olduğu açık kahverengi renginden anlaşılır. Bunun kullanımı direkt olarak dişlere sürtmekle olur. Kuru misvak kullanımı ise, misvakın bir gün suda bekletilmesinden sonra olur. 24 saatte bir misvakın ucu kesilmelidir. Eğer misvak kullanımı uygulama için yeteri kadar zaman ayrılırsa, oldukça olumlu sonuçlara neden olur. Etkili bir diş temizliği için en az 5 dakika temizleme hareketlerini yapmaya devam etmek gerekir. Başka işlerle uğraşırken, misvakın ağzın içinde tutulması ya da çiğnenmesi oldukça hatalıdır.
Misvakın en makbul olanı kalınlığı küçük parmağı geçmeyecek kadar olanı, uzunluğu da bir karış kadar olanıdır. Lifleri yumuşadıkça kesilebilir ve defalarca kullanılabilir. Misvakın sağ elle küçük parmak altta olacak şekilde, kalan üç parmak üste kalacak şekilde, baş kısmı baş parmağa dayanacak şekilde tutulması sünnete uygun olur. Misvaklanmak ise, dişlerin iç kısmını, dıl kısmını, alt ve üst kısmını, ön dişlerin kökleriyle, diş aralarını ovuşturmakla olur.
Misvak Kullanım Zamanları
Misvak kullanmak isterseniz abdest alma sırasında ağza su alıp verme sırasında kullanabilirsiniz. Ekstra olarak ağız kokusu değiştiğinde veya uykudan kalktığınız zamanda kullanmanızı tavsiye ederim. Günlük iş hayatında toplantıya giderken veya bir seminere giderken.. Özellikle Kuran-ı Kerim okunacağı zaman misvak kullanmak sünnettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir